Umenie komunikácie, rétoriky a zdravej asertivity je v dnešnom mužsko-ženskom svete nesmierne dôležitá. Nielen v kontakte so ženami, pri oslovovaní, zoznamovaní či zvádzaní. Kto sa vie dobre odprezentovať, zaujať či v kontakte s inými ľuďmi presadiť, ten zožína úspechy v živote. Dobrá správa je, že sa v tom dá neustále zlepšovať.

Bootcamp Leto Snov

Prvý krát som sa o rétoriku začal zaujímať, keď mi jeden úspešný muž-podnikateľ povedal, že práve vďaka rétorike dosiahol svojich veľkolepých úspechov. Dovtedy som rétoriku celkom úspešne prehliadal. Táto téma sa mi totiž zdala dosť zložitá a neviem z akého dôvodu som si myslel, že potrebujem skôr vycibriť iné zbrane, a nie práve rétoriku. Tento úspešný človek mi rétoriku popísal tak zaujímavo, že vo mne vzbudil neskutočný chtíč začať ju podrobne študovať. Neskôr som pochopil, že vo mne chcel vzbudiť tento chtíč. Chcel, aby som sa začal o rétoriku veľmi zaujímať, a tak ju proti mne dokonale využil.

A dosiahol to. A ja som mu za to veľmi, veľmi, veľmi vďačný. Vďaka rétorike dokážeme v ľuďoch vzbudiť záujem o našu vec, dokážeme ich presvedčiť o našej pravde, dokážeme danú vec popísať tak neskutočne, že vzbudíme v ľuďoch chuť vykonať akciu, donútiť ich k činu. Využitím rétoriky dokážeme v ľuďoch vzbudiť požadované city. Rétorika nás naučí debatovať bez hnevu a dáva možnosť nájsť zdroj spoločenskej moci, ktorá bola dovtedy pre nás skrytá.

Rétorika je umenie vplyvu, priateľstva a výrečnosti, bystrého úsudku a nevyvrátiteľnej logiky. Aby toho nebolo málo, tak využíva tú najmocnejšiu zbraň – argumentáciu. Argumentácia je všade okolo nás, či už si to uvedomujete alebo nie. Vďaka argumentácií si kúpite oblečenie v obchode. Vyberiete si reštauráciu. Argumentácia je príčinou toho, prečo máte jedného kamaráta radi a druhý Vám pije krv. Práve argumentácia Vás prehovára k rozhodnutiam. A ako to popísal Jay Heinrichs vo svojej knihe “Rétorika pre každého”, rétorika slúži ako dekóder argumentácie, dekóder presvedčovania.

V minulosti v starom Grécku považovali rétoriku za tú najhlavnejšiu vlastnosť vodcu. Považovali ju za tak dôležitú, že bola základom vyššieho vzdelania, vyučovala sa na školách a organizovali sa rétorické súťaže. Dokonca aj dnes ľudia milujú dobre prenesenú reč. Nakoľko organizujeme školenia veľkých svetových rečníkov, vieme, že tí najlepší rečníci si pýtajú za prednášku viac ako Rolling Stones za celý koncert. Venujte preto veľkú pozornosť rétorike. Keď sa toto veľkolepé umenie úspešných naučíte, zmeníte si tým život.

S umením dobrej a efektívnej komunikácie ide ruka v ruke aj „asertivita“. Spočiatku sa tréning asertívneho správania využíval len v klinicky orientovanej praxi. Až začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia sa začal rozvíjať aj smerom k bežnej populácii s cieľom zlepšiť sociálnu komunikáciu. Pri súčasnom životnom a pracovnom tempe si už ani nedokážeme predstaviť, že by sme nevyužívali asertívne techniky. Práve naopak, ľudia sú nútení čoraz častejšie sa stavať na obranu svojich práv, ale aj práv iných. Neasertívne správanie nie je oceňované, lebo je pasívne a slabošské.

Agresívne správanie je naproti tomu náročné, nepriateľské a bezohľadné voči ostatným. Asertivita je to žiaduce správanie prinášajúce úžitok všetkým – vďaka nej hájime vlastné práva bez toho, aby sme porušovali práva iných. Vyjadrujeme osobné želania a potreby, nasledujeme osobné záujmy a preferencie, nenútene skladáme poklony aj ich prijímame a nerobí nám problém jednoducho prejavovať nesúhlas s ostatnými. Sme schopní povedať „nie“, keď niečo nechceme urobiť a dokážeme sa chrániť v prípade nespravodlivosti.

Učením sa asertivite väčšinou dosiahneme všetko, čo potrebujeme a po čom túžime bez toho, aby sme ostatnými manipulovali. Avšak, nie za každých okolností sa nám žiada byť asertívny. Sú situácie, kedy to ani nedokážeme (najmä voči blízkym). Aj to je v poriadku, pokým sme to prijali a neustále sa tým bezmocne nezapodievame. Asertívne zručnosti slobodne využívame aj v závislosti od toho, či sa potrebujeme presadiť a čo tým chceme v osobnom i profesionálnom živote dosiahnuť. Ak máme stanovené priority, dokážeme sa postaviť za svoje presvedčenia a postoje vždy, keď to bude potrebné.

Vtedy totiž vieme, za čo sa nám oplatí bojovať a čomu jednoducho ustúpime a ušetríme si plytvanie energiou. Neraz sa ocitneme v situácii, kedy nám asertivita chýba, a hoci by sme sa chceli správať v duchu jej zásad, niečo je silnejšie ako my. Odborníci prišli na to, že nedostatok asertivity často pramení z iracionálnych predstáv, ktoré máme o sebe a o spôsobe, akým svet funguje. Výskumy preukazujú aj to, že sa nám neoplatí zotrvávať pri správaní, kedy nedokážeme povedať NIE, lebo sa z toho cítime frustrovaní, ľútostiví a namrzení. John J. Liptak, odborník na životné zručnosti, zdokumentoval desať iracionálnych názorov, ktoré znižujú mieru asertivity:

– Nerob zbytočné problémy a choď pekne s davom väčšiny.
– Najskôr sú na rade potreby ostatných, potom prídu tie tvoje
– Nikdy nesmieš robiť chyby
– Musíš vždy vyhovieť ostatným
– Musíš byť vnímavý voči potrebám druhých
– Musíš stáť vždy pri ostatných
– Musíš rešpektovať názory nadriadených
– Nie je slušné pochybovať o názoroch druhých
– Musíš sa zdržať svojich názorov
– Kladenie otázok je dôkazom tvojej neznalosti

Určite máte ďalšie vlastné variácie takýchto manipulačných povier získaných výchovou. Naskakujú nám mimovoľne v mysli vždy, keď chceme uplatniť niektoré z asertívnych ľudských práv, ktorých základom je zásada, že nikto s nami nemôže úspešne manipulovať, pokiaľ mu to sami nedovolíme. A mne sa vždy sa v tejto súvislosti vybaví aj sentencia Leca, ktorý radil: „Nedaj sa odstrčiť zo svojej cesty ani tými, ktorí idú rovnakým smerom ako ty.“

Začnete dosahovať veci, ktoré ste vždy chceli. Na našej stránke sa budeme rétorike venovať v najbližšom čase viac ako doteraz, preto verím, že toto umenie v sebe objavíte a začnete sa na svet pozerať inými očami ako doteraz, pretože rétorika vám práve teraz otvára úplne nové dvere.

Similar Posts