Muži a ženy sa pozerajú na lásku osobitými očami. Je láska dielom osudu, alebo sa jej dá pomôcť ? Osobne sa prikláňam k druhej možnosti. Ak sa budete ako muž spoliahať na osudovú lásku“ ktorá Vám jedného dňa skríži cestu, zastaví Vás a pozve na rande, tak sa zjavne nedočkáte. Treba jej (osudovej žene) totiž pomôcť.

Bootcamp Leto Snov

Zamilovali ste sa do atraktívnej ženy na prvý pohľad ? Očarila vás svojim vzhľadom a vyžarovaním až ste sa do nej „zabuchli“ ? Nuž, vedzte, že ďalší vývoj môže byť dvojaký. Buď zistíte, že to bola len pudová záležitosť, a že inak vnútorne ju vlastne nemilujte (alebo to zistí ona), alebo sa u vás začne rodiť a prehlbovať skutočná láska k nej, čo je nádej na trvalejší vzťah. V každom prípade tvrdíme, že zamilovať sa na prvý pohľad síce dá, ale je to proces, ktorý sa týka len a len ega a sexu a ani zďaleka nie skutočnej lásky. Stačí jeden pohľad ?

Zamilované páry často tvrdia, že im stačil len jeden pohľad na to, aby vedeli, že „to je ten pravý“. My však tak celkom nesúhlasime a tvrdíme, že láska na prvý pohľad nie je vôbec o skutočnej romantickej láske, – ale je vecou ega a sexu. Doktor Ben Jones z University of Aberdeen s tímom odborníkov – kolegov chceli zistiť, či láska na prvý pohľad súvisí so skutočnou láskou alebo nie a vypracovali štúdiu, ktorá sledovala dobrovoľníkov pri pohľade na štyri rôzne skupiny digitálnych fotografií – ženy, ktoré vyzerali šťastné, ženy, ktoré vyzerali znechutené, muži, ktorí vyzerajú šťastní a muži, ktorí vyzerali znechutení.

Priamy pohľad je naj. V každom prípade výskumníci spárovali dokopy obrazy, ktoré boli totožné – s tou výnimkou, že na jednej fotografii sa osoba pozerala priamo do objektívu a na druhej bol ich pohľad odvrátený. Následne požiadali dobrovoľníkov, aby určili, ako príťažlivé sú osoby na jednotlivých obrázkoch – aj pri rôznych pohľadoch v jednom páre fotiek tej istej osoby. Zistili, že príťažlivosť je založená na sociálnych podnetoch, ktoré hovoria: „Má o vás záujem.“Teda ten najdôležitejší pre nás je niekto, kto pozerá priamo na nás. Takto vyhodnotili fotografie aj účastníci štúdie.

Na základe informácií od dobrovoľníkov zistili, že priamy pohľad je však atraktívny len v tom prípade, ak osoba vyzerá, ako keby sa jej divák páčil. Táto preferencia bola ešte vyššia v prípade, že na fotografii bola osoba opačného pohlavia. Priťahuje nás, keď vyzerá, že ho priťahujeme aj my. „Vyzerá to ako sebecká záležitosť. Ľudia sú priťahovaní k ľuďom, ktorí sú priťahovaní k nim,“ citujeme vedca Jonesa Guardian. „Skutočne to má veľmi zásadný vplyv, ktorého sme si aspoň do určitej miery vedomí – ak sa na ľudí usmievate a udržiavate očný kontakt, robí vás to atraktívnejšími. Sociálne signály, ktoré hovoria o tom, ako pritiahnuť niekoho iného, sa pre nás zdajú skutočne veľmi dôležité.

Priťahujú nás ľudia, ktorých priťahujeme my, a to ukazuje, že príťažlivosť nie je len o fyzickej kráse.

Odvrátený pohľad nemá šancu. Ďalej Dr. Markks tvrdí: „Na tej najzákladnejšej úrovni sme zistili, že ľuďom sa viac páčia tváre s priamym pohľadom, ako rovnaké tváre s odvráteným pohľadom. Inými slovami, ľudia považujú za atraktívnejšieho toho človeka, ktorý sa na nich pozerá… Stojí pomerne dosť úsilia priťahovať priateľa a všetko čo môžete spraviť je to, že môžete nasmerovať vaše úsilie efektívnejším spôsobom, pri ktorom je viac pravdepodobné, že vám zabezpečí priateľa.“

Druhá vec však je, že ide len o pudovú a sexuálnu príťažlivosť, a keď sa dozvieme niečo bližšie o povahe dotyčnej, môže sa nám prestať páčiť. Alebo na druhej strane, môže sa nám stať, že sa zamilujeme aj do jej duše. V prvotnom období zamilovanosti však mnoho negatív, kvôli jeho skvelému vzhľadu alebo príťažlivosti, dokážeme prepáčiť a nechcem ani hovoriť, koľko je mužov, ktoré na tento efekt doplatili… Na druhej strane, niektoré ženy, samozrejme, skôr dokážu milovať muža, ktorý je atraktívny, a to aj na úkor toho, že duševne nie je úplne taký, ako by si predstavovali alebo želali. To však už je každého osobná vec a nikto z nás nie je dokonalý.

Similar Posts