Počas dlhých rokov našej praxe v práci s mužmi, sme zistili jednu dôležitú vec. Konkrétne, že nie všetci chlapi využívajú svoj potenciál, ktorý v nich drieme. Má to za následok to, že veľa mužov, je v istej oblasti života menej spokojná, ako by mohla byť. V čom teda spočíva ingrediencia úspešných mužov ? Ako sa stať úspešný vo svojom živote ?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že úspešní ľudia robia veci inak, myslia inak o sebe, o svojich životoch a o svojich peniazoch a majú iné návykyako neúspešní ľudia. Každý človek je jedinečný a jedinečné sú aj jeho predstavy o úspechu. Každý človek je expertom na svoj vlastný život a každý si vie najlepšie zodpovedať na svoje otázky. Často je však problém v tom, že si otázky ani nepoložíme, a tým pádom netušíme, čo nám odborník na náš život – teda MY – poradí. Viete čo vás brzdí v tom, aby ste sa pohli z miesta kde ste teraz, na miesto, kde chcete byť ? Viete, čo v živote chcete dosiahnuť ? Týždeň čo týždeň vám budem predstavovať „brzdy úspechu“, budem o nich s vami diskutovať, budem vám klásť otázky, aby ste si nachádzali vlastné odpovede a ukážem vám možnosti, ako danú brzdu „odbrzdiť“ a šliapnuť na plynový pedál vášho úspechu. Ešte predtým, ako celý seriál už budúci týždeň odštartujeme, bol by som rád, keby ste vedeli, v čo verím:

1. Každý človek môže prežiť život spôsobom, ktorý si sám určí.
2. Každý človek má potenciál a ten nemá hraníc.
3. Každý človek je expertom na svoj život.
4. Každý človek má v sebe zakódovanú odpoveď na otázku, čo mu poskytne šťastie.
5. Každý človek má osobnú silu, potrebnú k tomu, aby tieto vnútorné odpovede premenil na skutok.
6. Cesta k úspechu je dôsledkom uplatňovania návykov, ktoré vedú k úspechu.
7. Každý človek dokáže motivovať samého seba k činu a vytvoriť si tak z motivácie samého seba návyk.

Na budúci týždeň sa budeme rozprávať o nevyhnutnosti prebrať za svoj život 100% zodpovednosť. Čo to znamená, prebrať zodpovednosť, a prečo je to pre náš život také dôležité. Ak máte chuť, urobte si ešte predtým jedno nenáročné cvičenie: 1. Vyberte jeden úspech, ktorý ste dosiahli vo vašom živote, niečo, na čo ste skutočne hrdí a odpovedzte si na nasledujúcu otázku:„Komu alebo čomu vďačím za svoj úspech ?.“ 2. Pozrite sa na súčasnú situáciu a zhodnoťte kde sa nachádzate. „Z akého dôvodu sa podľa vás nachádzate práve tam, kde sa nachádzate? Kto je za to zodpovedný, alebo čo je za to zodpovedne ?“

Investujte do seba – žite svoj vlastný sen každým dňom. Na to, aby ste sa pohli z miesta kde ste, na miesto, kde by ste chceli byť, je dôležite vedieť, kde by ste vlastne chceli byť. Mať jasno v tom, čo chcete robiť, čo chcete mať a čím chcete byť. Inak povedané, musíte poznať odpoveď na otázku: „Ako podľa vás vyzerá úspech?“. „Čo by sa malo stať, aby ste cítili, že ste našli naplnenie svojho života?“. Vy sami si musíte stanoviť, čo pre vás znamená uspieť v živote, pretože len vy sami viete, čo naplní vaše srdce uspokojením a spôsobí, že váš život bude stáť za to.

„Nevyhnutným prvým krokom k získaniu vecí, ktoré od života chcete, je rozhodnúť sa, čo chcete“

Vo chvíli, keď si zadefinujete – čo pre vás „úspech“ znamená, uvidíte, v čom by ste mali pridať a v čom ubrať, aby ste začali budovať svoj ideálny život. A uvedomíte si, že vašimi najväčšími prekážkami, ktoré vám bránia uskutočniť svoje sny, sú všetky vaše obľúbené výhovorky. Zabudnite na rady typu: „Musíš“…..“Mal/a by si“. Nerobte veci len preto, že tým potešíte niekoho iného. Vždy sa pýtajte sami seba: „Chcem to naozaj ja?“. Nesnívajte sny nikoho iného, iba svoje vlastné. Začnite tým, že si vytvoríte svoju víziu. Osobná vízia je vaša predstava o tom, ako by mal vyzerať váš ideálny život niekedy v budúcnosti. Pri jej tvorení si predstavujte, že nie ste ničím obmedzení. Predstavujte si, že máte všetky peniaze, prostriedky, inteligenciu, vzdelanie, skúsenosti, zručnosti, nadanie a kontakty na celom svete. Predstavujte si, že môžete byť, mať alebo urobiť čokoľvek, čo chcete. Je to podrobný popis toho, kam sa chcete dostať, popis vášho cieľového miesta a spôsob, ako ho vnímate. V tomto štádiu nie je dôležité vedieť, ako sa tam dostanete. Potrebujete mať len jasno v tom čo to je a kde to je.

Ako by vyzerali rôzne oblasti vášho života: vaša finančná situácia (Koľko budete zarábať?, Aký bude váš životný štýl?, Kde budete bývať?, Na akom aute budete jazdiť?, Aký musí byť stav vášho konta?, Koľko budete sporiť ?), vaša kariéra (Čo budete robiť?, Kde budete pracovať?, S akými ľuďmi chcete pracovať?, Aké chcete mať kompetencie?, Aké schopnosti a zručnosti budete mať ?, Akú pozíciu by ste zaujímali vo vašom odbore?), váš rodinný život (S kým by ste žili ?, Kde a ako by ste chceli žiť?, Aký životný štandard si budete užívať ?, Ako budú vyzerať vaše vzťahy ?), vaša fyzická kondícia a zdravie (Ako sa cítite a vyzeráte ?, Aká bude vaša ideálna postava ?, Aká bude vaša kondícia a zdravotný stav ?), ako by ste trávili voľný čas a čas s komunitou (Čo by ste chceli robiť cez víkendy?, Koľko voľných dní v roku by ste chceli mať?, Aké sú vysnené miesta ktoré chcete navštíviť ?), aakú ďalšiu schopnosť či zručnosť budete mať. Navrhnite si pre seba dokonalý život. Neuviaznite v momentálne existujúcej prítomnosti, predstavte si, čo všetko by bolo možné. Uistite sa, že viete, čo skutočne chcete skôr, ako sa rozhodnete, čo z toho je možné.

Životný optimizmus. Radosť vstupuje do nášho života, keď máme čo robiť, čo milovať a v čo dúfať, povedal J. Addison a to ešte netušil, že sa to bude dať aj exaktne preukázať. Priekopník pozitívnej psychológie, Mihaly Csikszentmihalyi zasvätil tridsať rokov organizovaniu výskumu na tisícoch ľudí po celom svete v snahe zistiť, čo sa deje vo chvíľach ich najväčšej radosti. Zdokumentoval, že je prítomný jeden, dva alebo všetkých osem nasledujúcich faktorov: Čelíte tým úlohám, ktoré máte šancu dokončiť. Môžete sa zamerať na to, čo robíte. Ciele sú jasné. Prítomná je okamžitá spätná väzba. Prítomná je hlboká a nenútená účasť, ktorá všetko zahŕňa. Máte pocit kontroly nad vlastným konaním. Počas aktivity neuvažujete nad sebou, ale radšej myslíte na seba po tom, čo ste splnili úlohu. Pocit trvania času je pozmenený.

Mihaly Csikszentmihalyi, pôvodom maďarský psychológ emigrujúci do Ameriky vo veku 22 rokov, je „architektom“ poňatia o „flow“ – tvorivom momente, kedy je človek úplne pohltený činnosťou, ktorú robí. Tento stav môžeme krásne pozorovať u detí – prestanú vnímať, čo sa okolo nich deje a naplno sa pohrúžia do toho, čím sa práve zaoberajú. Môžete si byť istý, že to robia s plným nasadením a bez kompromisov, svoju pozornosť neprerušujú. Žiaľ, my dospeláci túto schopnosť zvykneme strácať, lebo nám rôzne filtre, predsudky a naučené vzorce správania skresľujú chápanie šťastia, tvorivosti a ľudského naplnenia. Tento priekopnícky psychológ zasvätil štúdium aj tomu, čo robí ľudí naozaj spokojnými. V jednej zo svojich mnohých štúdií zistil tiež to, že naše povinnosti nám robia radosť vtedy, ak pracujeme na niečom, čo nie ani jednoduché, ani zložité, pričom nás úloha nesmie preťažiť a ani podceniť.

Potom sa objavuje pocit – ktorí označil za spomínaný „flow – tok“ – stav zvýšeného zamerania a ponorenia sa do činností. Schopnosť nastaviť myseľ do stavu „prúdenia“ dokážeme ovplyvňovať emočnou inteligenciou. Emócie totiž zohrávajú rolu pri tom, ako dokážeme využiť ich energiu na činnosť, ktorá bude konštruktívna. Podporiť sa potrebujeme aj vnútornou motiváciou, lebo bez nej nedokážeme svoje vízie zrealizovať. Csikszentmihalyiho štúdie dvoch stoviek výtvarníkov osemnásť rokov po dokončení školy preukázali, že tí, ktorí si zachovali nadšené potešenie zo samotného maľovania, sa stali vynikajúcimi maliarmi. Študenti, ktorých v umeleckej škole motivovali skôr sny o sláve a bohatstve, po dokončení štúdia umenie opustili a venovali sa iným, spravidla výnosnejším zamestnaniam.

Csikszentmihalyi urobil z výsledkov svojho prieskumu nasledujúci záver: „Maliar musí chcieť predovšetkým maľovať. Pokiaľ začne umelec pred prázdnym plátnom premýšľať o tom, akú sumu za obraz utŕži, alebo čo si o ňom budú myslieť kritici, nedokáže sa držať pôvodnej predstavy.“

Similar Posts