Živote je zmena. Toto otrepané heslo sa každému raz za čas dostane do uší. Motto je to síce otrepané, avšak naozaj pravdivé. Vedieť sa prispôsobiť na zmeny, je kľúčová vlastnosť. Budúcnosť je spätá s tým, aký flexibilný ste dnes. Ako viete reagovať na výzvy. Či ich máte v kategórii zmena=nebezpečie, alebo naopak beriete ich ako príležitosť.

Určite nie som sám, ktorý sem-tam narazí na človeka pôsobiaceho negatívne, už len pri prvom pohľade. Títo ľudia to doslova okolo seba šíria ako chorobu. Prvotne, ale nevieme odhadnúť čo spôsobilo tento stav. Mne osobne najviac vychádza to, že veľa ľudí zažíva stereotyp. Je to stav, ktorý mnohonásobne ovplyvňuje ich zmýšľanie. Stereotyp dokážerozhádať, a dokonca aj úplne rozbiť pracovné štruktúry, ale aj vlastnú rodinu. Neustále vykonávanie rovnakej pracovnej činnosti odradilo aj mňa v jej zotrvaní a hľadal som niečo, kde nebude núdza o nové, neustále sa meniace činnosti.

Nedá sa presne určiť, kde je viac stereotypu či v klasickom zamestnaní, alebo v podnikaní akéhokoľvek charakteru. Nedávno som stretol kamaráta, ktorý pracuje v oblasti IT ako zamestnanec. Nebol moc nadšený, a tak som začal zisťovať čo je vo veci. Problém nebol v tom, že by ho nebavilo IT, ale v tom, že je zamestnanec a potrebuje zmenu. Cítil sa uzavretý, v jednom kolotoči. Samozrejme, chýbalo mu odhodlanie urobiťrázne rozhodnutie ísť svojou cestou. Tu skončí veľa ľudí. Chcú zmenu, ale boja sa následkov „vypadnutia zo stereotypu“.

Musia sa zmieriť s prívalom nových povinností, ktoré doposiaľ neriešili. Pritom všetko ale túžia po zmene. Načrtnem iný príbeh. Mladý muž pracoval v jednom podniku pri výrobnej linke. Určite si to viete predstaviť. Jeden a ten istý pohyb niekoľko stokrát počas pracovnej zmeny. Neskutočná otrava a stereotyp. Takisto sa bál zmeny. Čírou náhodou stretol kamaráta, ktorý podnikal niekoľko rokov, bol neustále veselý a pozitívny. Ponúkol mu príležitosť, lebo videl, že niečo nie je v poriadku. Odmietavú reakciu si viete predstaviť. O pár dní sa stretli znova a prišlo aj kamarátske naliehanie, aby využil to čo mu bolo ponúknuté.

Rozhodnutie prišlo bez ďalšieho rozmýšľania. Dnes je jeho život úplne iný, a to len vďaka tomu, že prijal ponuku azmenu zaužívaného stereotypu. Takže priatelia, nebojte sa zmeny. Každá zmena Vám prospeje a prinesie niečo nové. Samozrejme sú ľudia, ktorí nemajú radi nové veci a vyhovuje im tam kde sú. Ja som sa naučil, že celý život je o vývoji. Jednak o telesnom, ale hlavne o vývoji mysle. A s týmto vývojom sú spojené určité zmeny, hlavne tie pozitívne, ktoré nás sprevádzajú na ceste za úspechom.

Urobte si čas pre svoje osobné sny a ciele

Každý z nás máme vysnívané projekty – niečo, o čom si sami hovoríme, že jedného dňa k tomu dospejeme. Samozrejme, každý z nás si svoje ciele a priority v živote stanovujeme individuálne. Tak ako každý z nás je motivovaný či demotivovaný niečim iným. Niekoho odradí zlá poznámka od priatalky, iného nezastaví ani názor väčšiny spoločnosti. Návod ako svoje sny naplniť – nie je len jeden. Isté pravidlá“ tu však byť môžu:

Po prvé: Vyberte si jednu vec – jeden cieľ

Roky som skúšal dosiahnuť niekoľko cieľov naraz. Skoro som sa naučil, že som nenapredoval ani v jednom z nich. Teraz sa sústredím iba na jeden projekt, ktorý si každý deň počas roka napíšem na zoznam ako prvý a to dovtedy, kým ho nedosiahnem. Toto funguje. Neskúšajte naháňať dvadsať snov naraz. Takto môžete napísať za rok novelu. Nenapísali by ste ju, ak by ste písali novelu, bežali maratón, ušetrili 10 000, učili sa čínštinu atď. Mnohí z nás sú veľmi dobrí v rozbiehaní nových projektov a veľmi zlí v ich dokončení. Väčšina životných a kariérnych trénerov radí držať sa jedného kroku projektu, pokiaľ nie je dokončený alebo(ak je to niečo, čo sa dá prirovnať fitnes programu) pokým je pevne ukotvený vo vašom živote. Absolútne nič nie je zlé na tom, keď chcete vyskúšať kopu rôznych vecí. Avšak, musíte si priznať, že by bolo ťažké nájsť si čas na všetky z nich a psychicky sa na nich sústrediť.

Po druhé: Rozpoznajte neproduktívny čas – time managment

Väčšina z nás, nech sme akokoľvek schopní, máme počas dňa časové pauzy, ktoré zriedkavo využívame produktívne. Možno len zabíjate váš večer alebo ho presedíte pred televízorom, keď sa vrátite domov. Možno pre vás ani nejestvujú víkendové rána, pretože spíte až do popoludnia. Ja osobne som našiel viac času tým, že skôr vstávam, nepozerám televízor ani nehrám počítačové hry. Tiež nemám skype ani iný typ online chatu, takže nestrácam čas chatovaním. Kde nájdete hŕbu času, ktorý by mohol byť využitý na váš vysnívaný projekt ? Skúste si nájsť aspoň pár hodín počas týždňa, ktoré by ste mohli využiť: možno utorky, keď v televízii nie je nič hodnotné. Takže sa donútite stráviť čas od ôsmej do desiatej večer plnením vašich snov. Nevravím, že sa musíte vzdať všetkého voľného času, ktorý máte, ale ak to myslíte s uskutočňovaním vašich snov vážne, pripravte sa na to, že si budete musieť vybrať.

Po tretie: Zdvojte si svoj čas – vyťažte maximum

Skvelým spôsobom ako si urobiť viac času je zdvojiť ho. To znamená spojiť si dve aktivity v rovnakom čase. Nehovorím, že to znamená pracovať na vašom vysnívanom projekte vtedy, keď máte pracovať pre svojho zamestnávateľa, myslím tým využívať dobu, keď cestujete do práce alebo čas pri krájaní zeleniny na večeru. Rozpoznať tie časti dňa, ktoré skôr vyžadujú fyzickú námahu, nie mentálnu. Pri niektorých projektoch sa zdvojenie dá skvele využiť. Ak si neviete nájsť dostatok času na svoj projekt snov využívaním neproduktívneho času a zdvojeniu času , musíte hľadať iné spôsoby ako získať čas. Sú dve možnosti: buďto sa dohodnete s partnerom alebo priateľom alebo si zaplatíte asistenta či kouča.

Similar Posts